5 ay önce
5 ay önce

Schneider Electric, Edge çözümü ile veri merkezlerinin Endüstri 4.0’a geçişlerini hızlandırıyor

Corporate Knights Küresel Sürdürülebilirlik Endeksi’nde dünyanın sürdürülebilirlik lideri kurumu olarak 2021 yılında zirveye yerleşen Schneider Electric, enerji verimliliğinde ülkelerin ve kurumların dijital dönüşümlerine destek oluyor. Şirket, aynı zamanda teknolojik gelişmeleri de ürün ve hizmetlerine yansıtarak enerji tüketiminin düşürülmesine yönelik çözümler üretiyor. 

Gartner’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre kurumsal verilerin yüzde 50’sinin 2022 yılına kadar geleneksel veri merkezi, ya da bulutun dışında oluşturulacağı ve işleneceği öngörülüyor. 2019 yılı ile kıyaslama yapıldığında bu yüzde 10’luk bir artış anlamına geliyor. Araştırma sonucuna göre 2025 yılına kadar, kurumsal bilgi işlem, işleme ve depolama süreçlerinin yüzde 75’inin modüler, ya da mikro veri merkezleri gibi Edge uygulamalarına taşınabileceği düşünülüyor. 

Global internet trafiği ikiye katlanıyor

Hibrit bir IT dünyasında, IT altyapısı, bir bölgesel ofis gibi dağıtılmış bir ağ üzerindeki bir uç nokta ya da evden çalışan tek bir personel fark etmeden, bir kuruluşun ihtiyaç duyduğu her yere taşınabiliyor. Covid-19 kısıtlama önlemleri kapsamında iş yerleri mümkün olduğunca çevrimiçi bir çalışma düzenine geçerken global internet trafiği geçtiğimiz şubat ve nisan ayları arasında yüzde 40 artış gösterdi.

Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, 2025 yılına kadar mobil internet kullanıcılarının sayısı 3,8 milyardan beş milyara ve Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantılarının iki katına çıkarak 25 milyara yükselmesiyle, global internet trafiği 2022 yılına kadar ikiye katlanarak yılda 4,2 zetabayta (4,2 trilyon gigabayt) ulaşabilir. Eğer bir değişiklik olmazsa, veri hizmetleri ve altyapı- özellikle güç ve soğutma – üzerindeki baskı, buna bağlı olarak yükselecek.

Ayrıca, video analizlerinden Büyük Veri’ye kadar daha yeni uygulamalar, çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyuyor. Bu da gerçek zamanlı kurumsal zekâ ve yanıt verebilirlik için daha fazla kaynağın yerel olarak uygulanması ve Edge bünyesinde işlenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Veri merkezi iklimlendirmesinde enerji tasarrufu

Edge bilgi işlem mimarisi; gelişmiş analizlere, artırılmış gerçekliğe ve sonuç olarak eksiksiz bir yapay zekadan faydalanan özerk uygulamalara güç veren IoT cihazları için verimli bir platform sağlıyor. Pek fazla insan müdahalesine gerek kalmadan karmaşık görevleri yerine getirebilen, bilgi alışverişi yapabilen ve birbirlerine talimatlar verebilen makine, depolama sistemleri ve üretim kaynaklarının uygulanmasında olduğu gibi, operatörleri bir veri merkezi ya da sunucu odasında değişen koşullar hakkında uyaran sıcaklık sensörleri, Edge’in Endüstri 4.0’a geçişe nasıl güç verdiğinin sadece bir örneğini oluşturuyor.

Edge, 5G teknolojisine de destek veriyor

Edge, aynı zamanda 5G’ye geçiş sürecinde de önemli destekler sunuyor. Nesnelerin İnterneti uygulamaları aracılığıyla, gerçek zamanlı veri analizi yaparak otonom bir akıllı şehrin trafik yönetimi geliştirilebilir. Yeni Dünya Ekonomik Forumu / PwC analizine göre sadece sağlık sektöründe 5G destekli kullanımların, 2030 yılına kadar global GDP’yi 530 milyar yükseltme potansiyeli var.

Yatırım ve sürdürülebilirlik planlaması en başından itibaren gerçekleştiği için, Edge’in tasarım gereği yeşil olması önemli bir avantaj. Bu da sonuç olarak ortaya çıkan kaynakları ve fırsatları maksimuma yükseltiyor. Doğal olarak şirketler ve müşteriler, kendilerini net sıfıra taşıyacak, tasarruf sağlayan teknolojik inovasyonları hedeflerine koyuyorlar.

Schneider Electric Hakkında
 
Schneider Electric’in amacı, herkesi sahip olduğumuz enerji ve kaynakları en iyi şekilde kullanmaya teşvik ederek tüm toplum için gelişim ve sürdürülebilirlik arasında bir köprü kurmaktır. Biz buna Life Is On diyoruz.

Misyonumuz, Sürdürülebilirlik ve Verimlilik konusunda dijital iş ortağınız olmaktır. 

Yaşam döngüsünün tamamı boyunca evler, binalar, veri merkezleri, şebekeler ve endüstriler için dünyanın önde gelen işlem ve enerji teknolojileri entegrasyonları, ürünleri uç noktadan buluta bağlama, denetleme, yazılımlar ve hizmetler aracılığıyla, entegre şirket yönetimi sağlayarak dijital dönüşümü destekliyoruz.

Küresel şirketler arasında en yerel olan şirketiz. Anlamlı Bir Amaç, Kapsayıcı ve Güçlü Değerlerimiz etrafında kenetlenmiş iş ortaklığı ekosistemleri ve açık standartların destekcisiyiz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Copyright 2020 - Her Hakkı Saklıdır